Tjusigt! Och så mycket detaljer. Och belysning. Jag bugar!
Tack! Belysningen är värd att lägga lite tid på.
Mycket tjusigt. Blir impad av alla som bygger så jälla bra.
Hur lång tid tog denna?
Gör du skiss och planering innan?
Samt hur många studs är det på platta, får inte riktigt koll på det för lite grynigt i bilden. Klurar på de fästen som är mitt på, vad de motsvarar? Är det 32 x
Instämmer i tidigare lovord, goda julen på dig =)
Tackar!
Detta bygge är nog det som har tagit längst tid. Jag har inte byggt så koncentrerat sedan utställningen i Borlänge och så är mitt arbetssätt rätt tidskrävande. Ibland har jag foton som utgångspunkt, men oftast bara en idé i huvudet. Taket till hörntornet har varit färdigt i drygt två år, men har fått mogna på en hylla. Under bygget stötte jag på en rad problem, så det har blivit som det brukar: bygga, riva, klia sig i huvudet, bygga, riva, svära, misströsta, bygga etc.
Det är fyra Moduverse (2x2). Kolla bilderna på Flickr istället, så ser du nog bättre.
Alldeles underbart bygge! Jag hoppas få studera alla fina detaljer och former på någon kommande utställning 🙂
Jag tackar och bockar!
Hm, det där med utställning. Som det känns nu är jag färdig med det. Jag kanske har blivit för bekväm, eller för mätt, men det lockar inte att göra den ansträngningen igen.