Swebrick

För dig som hittat tillbaka till LEGO®. En mötesplats för vuxna entusiaster.
Huvudmeny

Besöket till Legoland 2016

Startat av Per Åkesson, 29 Augusti 2016 kl. 10:05

Föregående ämne - Nästa ämne

Per Åkesson

Äntligen var det dags för mig och barnen (fyra och åtta) att besöka Legoland för första gången. Men hur gör man  för att det inte ska bli för dyrt? Så här gjorde vi några dagar i juli 2016:


DAG 1
Vi tog bil till Varberg och en kvällsfärja till Grenå, en avgång som var billigare än dagsturerna. I färjans lekrum fanns massor med Duplo och Veronika gjorde Pokemon-figurer. Nära Grenå fann vi en bra gratiscamping, satte upp tältet och sov gott.

DAG 2
Tittar på Århus. Sen direkt till Västkusten, till ön Mandø. Vägen till den ön är bara öppen vid lågvatten och dränks av havet vid högvatten. Vi passerar varningsskyltarna, väntar på fastlandssidan tills vägen började stiga upp ur havet likt ett annat Vineta. Efter att ha sett ön som stigit upp ur havet besöker vi den vackra medeltidsstaden Ribe.

Sen mot kvällen åker vi till Billund och Legoland, det är ju gratis inträde sista 1½ timmarna, så vi går in gratis och tittar på alla Legomodellerna som föreställer olika platser i världen. Återigen fann vi en bra plats för gratiscamping.

DAG 3
Legoland till max hela dagen. Egentligen kostar inträde ca 300 kr per person för både barn och vuxna. Men vi hade en rabattkupong från ett svenskt paket korvbröd. Sen hade vi en till rabattkupong från en dansk bensinstation. Resultatet blev att vårt inträde kom att kosta ca halva priset. Grindarna öppnar ca en halvtimme före officiell öppetttid, så det lönar sig att vara på plats i god tid. Det är även dyrt att äta på området så vi hade med rejält med matsäck som kunde förvaras i förvaringsfack.
Väl inne var det endast körskolan som kostade extra. Självklart fick dottern, 8 år, gå i körskola och få ett "riktigt" körkort. Efter en lång dag av upplevelser återvände vi till förra nattens campingplats i en skogsdunge.

DAG 4
Vi åker norrut längs kusten. Passerar Hvide Sande. Stannar vid klitter nära Søndervig och leker i de härliga sanddynerna. Klitter är alltså höga sanddyner som bildas naturligt mot havet nära stranden och skapar ett vindskydd in mot land.
Sen åker vi norrut till Rubjerg Knude fyr, strax norr om Løkken. Då fyren byggdes för hundra år sen var den långt in på land. Men havet äter upp kusten och flyttar strand och sanddyner österut. Nu står den avstängda fyren nära klippkanten och kan störtas ned i havet om några år. Men än är det säkert för besökare och vi får gå upp i fyrtornet, där vi känner den hårda västanvinden och ser de stora vågorna från havet. Härligt!
Vi åker vidare norrut för att besöka Skagen under eftermiddagen. Men vädret slår om, det blir regn och kallt så vi vänder söderut mot Grenå och nattfärjan hemåt. Skagen får vänta till en annan gång. Hittar golvplatser i en ostörd hörna där barnen får sova på liggunderlag.

DAG 5
Äntligen är sommarvärmen tillbaka och vi besöker en vän nära Borås där barnen badar i en sjö. Sedan hemåt. Barnen är trötta i baksätet.
Tack, Legoland!

Bilden visar hur en Legohund kissar.
Bilden är en bilaga. Finns det inget sätt att klippa in bild i text?

colonel

Bra rapport. Låter som om du reser på en budget, men som ändå uppleva en hel del. Mycket bra.

Stigge72

Låter som en trevlig semester med många ekonomiskt smarta val.

Per Åkesson

kan nån berätta för mig hur man infogar en bild?
jag provar med knappen, men då skapas bara en länk-kod.
Jag vill ju kunna ladda upp en bild

Ozp

Klicka på pluset vid Bilagor och andra tillval
Sedan letar du upp filen under Bifoga

Per Åkesson

#5
ja tack nu funkar det med bild,
jag hade först försökte lägga in för stor bildfil tydligen